Kateri medicinski pripomočki mi pripadajo zastonj?
Z leti nekatere stvari, ki smo jih včasih opravljali mimogrede, postanejo zahtevnejše ali pa jih zaradi bolezni in okvar ne zmoremo več.
Nekateri se teh težav sramujejo in jih skrivajo pred drugimi, prav tako jih ne zaupajo zdravniku. Zato ne dobijo pripomočkov, ki bi jim olajšali življenja in pomagali pri ohranjanju samostojnosti. Spet drugi jih morda imajo, vendar zanje plačujejo, ker ne vedo, da bi stroške lahko (vsaj delno) krilo obvezno zdravstveno zavarovanje.
Kateri medicinski pripomočki so na voljo na osnovi obveznega zdravstvenega zavarovanja?
Vrste medicinskih pripomočkov na osnovi obveznega zdravstvenega zavarovanja so razvrščene v naslednje skupine:
- proteze udov (proteze za roke, noge)
- estetske proteze, (lasulje, določene proteze na obrazu in prsih)
- ortoze (različne opornice) za stabilizacijo udov in hrbtenice
- ortopedska obutev,
- pripomočki za gibanje, stojo in sedenje (vozički, bergle, hodulje, električni skuterji, itd)
- električni stimulatorji in ostali aparati (npr. za podporo pri dihanju),
- pripomočki za nego na bolnikovem domu (negovalne postelje z dodatki, sanitarnimi pripomočki, kot so sedež za kopalno kad, toaletni stol, nastavek za WC školjko…)
- pripomočki pri težavah z odvajanjem seča in blata (plenice, nepropustne hlačke..)
- pripomočki pri zdravljenju sladkorne bolezni,
- kilni pasovi,
- kanile,
- pripomočki za slepe in slabovidne
- pripomočki za izboljšanje vida (očala različnih vrst, kontaktne leče…)
- pripomočki za sluh in govor (različni slušni aparati…)
- obvezilni material (povoji, vata, komprese, itd)
- ostali medicinski pripomočki.
KATERI OD MEDICINSKIH PRIPOMOČKOV PA DEJANSKO PRIPADAJO MENI?
To na podlagi analize vašega zdravstvenega stanja oceni zdravnik. V kolikor ugotovi, da ste upravičeni do pripomočka, izda naročilnico, s katero izdelek prevzamete v specializirani prodajalni oziroma lekarni ali optiki.
Osebni zdravnik predpiše medicinske pripomočke potrošne narave in materiale za zdravljenje na domu (npr. plenice).
Zdravnik specialist pa predpisuje pripomočke iz svojega delovnega področja.
KAJ PA, ČE ŽELIM PRIPOMOČEK BOLJŠE KVALITETE?
Vsak medicinski pripomoček ima svoj standard, s katerim je določena njegova cena, material, iz katerega je izdelan in doba trajanja.
Dobavitelj je dolžan zagotavljati standardne medicinske pripomočke brez doplačil. Če želite dobiti nadstandardni pripomoček (kvalitetnejšega oziroma dražjega, kot to določa standard), je tudi to mogoče. V tem primeru podpišete ustrezno izjavo pri dobavitelju, hkrati pa doplačate razliko v ceni.
V tem primeru ga lahko kupite na lastne stroške.
KAJ JE ŠE POMEMBNO, DA VEM?
PRI ZDRAVNIKU NE OLEPŠUJTE SVOJEGA STANJA
Neredko se zgodi, da bolniki na obisku pri zdravniku olepšujejo dejansko stanje ter svoje težave. Zamahnejo z roko, češ: »Saj ni tako hudo«, »to se je zgodilo samo nekajkrat«, itd. Zdravniki na podlagi tega lahko pridobijo napačno sliko o zdravstvenem stanju. Posledično zato ne predlagajo oziroma ne odobrijo medicinskega pripomočka, do katerega so zavarovanci upravičeno in ga dejansko potrebujejo.
IZKORISTITE POMOČ OSEBJA SPECIALIZIRANIH PRODAJALN
Prodajalci zelo dobro poznajo različne izdelke ter njihovo uporabo, pa tudi pogoje za njihovo pridobitev /izposojo. Hkrati si imate možnost pripomočke ogledati v živo. To vam lahko tudi pomaga, da se opogumite in obiščete zdravnika za naročilnico.
PREDVSEM PA STRAN Z IZGOVORI!
Slušni aparati, plenice, hodulje…
Nekateri starejši se ponujenih pripomočkov branijo, češ: » Tako star pa nisem« ali «kako bo pa to izgledalo«, itd.
Zato vztrajajo brez njih. Vendar izkušnje kažejo, da je smiselno poizkusiti. Če ne ustrezajo, jih je še vedno mogoče opustiti.
A marsikdo spozna, da mu slušni aparat ponovno odpira vrata v svet, ki se je zdel že davno izgubljen. Ali gre s pomočjo hojice po več mesecih spet sam v trgovino in s tem ni odvisen od drugih.
In ravno to je čar medicinskih pripomočkov. Pomagajo pri zdravljenju, olajšajo nam življenje in omogočijo večjo samostojnost.
VEČ INFORMACIJ
Vabljeni, da si več o pravicah do medicinskih pripomočkov preberete na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS)
Se vam zdi članek uporaben? S prijavo na E-novice boste obveščeni o najbolj koristnih vsebinah in popustih po elektronski pošti.